Logomuz ve Anlamı

Logomuzda köyümüzün içerisinden geçen deremiz ve şelalemiz, altın rengi kumuyla görenleri büyüleyen kumsalımız ve koylarımız, köyümüzün meydanında köyümüzün simgesi haline gelmiş, asırlardır köyümüzün kalbi olan çınar ağacımız resmedilmiştir.

Çınar ağacımız 700 yıllık tarihiyle köyümüzü sarıp sarmalamış, dillere destan olan güzel denizimizi ve sahillerimizi çevirmiştir. Çınar ağacının köklerinin denize ve kumsala kadar uzanması birbirimize ve tarihimize olan bağlılığımızı, deniz, kum ve güneş bu köyümüzün eşi benzeri görülmemiş doğasına olan sevgimizi temsil eder. Martıların gökyüzünde özgürce uçması, güneşin Kabakoz’un masalsı kayalıklarının arkasından daima kendini göstermesi, köyümüz için aydınlık ve parlak bir geleceği temsil eder.

Logomuz 2021 yılında Timur İzmir tarafından profesyonel tasarımcılarla çalışarak tasarlanmıştır.

Kabakoz Köyü Muhtarlığı Logosu

Kabakoz Köyü İstanbul’un ilçelerinden olan Şile‘nin köylerinden biridir. İstanbul‘a mesafesi İstanbul – Şile otoyolundan yaklaşık 70 km’dir. Köy geçimini odunculuk ve turizm ile sağlar.

Rakımı ortalama 20 metre olan köyün bir büyük plajı ve onlarca küçük koyu mevcuttur. Karadeniz’den esen sert rüzgarlar kışların soğuk ve sert geçmesine neden olurken yazların da ılık geçmesini sağlar. Bitki örtüsü, denize yakın yerlerde otluk ve bodur ağaçlardan oluşur, iç kısımlarda ise daha gür bir orman bulunur. İçinden bir dere geçen köyün meydanında tarihi 700 yıllık olduğu düşünülen bir de çınar ağacı bulunmaktadır.

Vikipedi Türkçe